21 Ocak 2015 Çarşamba

NİŞANLILIK DÖNEMİNDE YAPILMASI GEREKENLER

NİŞANLIYKEN  NELER YAPILMALI?

Nişanlılık dönemi çiftlerin birbirlerini tanımaları için bir fırsattır. Hayatlarının belki de en önemli kararını vermelerinde büyük ölçüde etkili olan bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmek gerekir.  Evlilik insan hayatında en kritik  dönemeçlerden biridir. Ve bu kritik dönemeç geçildiğinde  geri dönmek o kadar kolay değildir. İşte dönemeci geçtikten sonra geriye dönüp bakıldığında her iki tarafın da pişmanlık yaşamaması için nişanlılık döneminde mutlaka yapılması önerilen bazı şeyler  vardır.  


Peki nişanlı çiftler neler yapmalı?


  1. En az bir kere sinema ya da tiyatroya gitmeliler (film zevkleri birbirlerine yakın mı?)
  2. En az bir kere konser veya müzik dinletisine gitmeliler. (müzik tarzları uyuşuyor mu?)
  3. Bir kaç tür restoranda yemek yemeliler. (mutfak kültürleri benziyor mu?)
  4. Birbirlerinin arkadaşlarıyla tanışmalı ve arkadaş ortamında vakit geçirmeliler.
  5. Birbirlerinin iş yerlerine ziyarete gitmeliler.
  6. Aile toplantılarına katılmalılar. (aile yapıları benziyor mu?)
  7. Bir alışveriş merkezinde zaman geçirmeiler. 
  8. Ev eşyası satan yerlere bakmalılar.
  9. Birlikte kısa veya uzun bir yolculuk yapmalılar.
  10. Bir sosyal yardımlaşma kurumunu ziyaret etmeliler. 

Çiftlerin zevklerinin, hayata bakış açılarının birbirlerine yakın olması gerekmektedir. Yakın olmalı derken tabiki  birebir aynı olmasından söz etmiyoruz. Ama zevkler arasında uçurum gibi farklar olması ilerde ilşkiye zarar verebilir. Zevklerin keskin çizgilerle ayrılması demek, çiftlerin aynı ortamda az blunacakları anlamına gelebilir. Zevkler benzemiyorsa bile, en azından diğerinin zevkine ayak uydurabilecek kadar yakın olmalıdır. 


Aile yapısı ilişkilerde oldukça önemlidir.  Ailelerin birbirlerine yakın görüşlerde olması çiftlerin mutluluklarında etkilidir. 


Para konusunda da yine çiftlerin birbirlerine yakın davranış biçimlerinde olması önemlidir. Para konusunda zıt görüşlere sahip çiftler ev eşyası seçerken, giyim, kozmatik, teknoloji gibi ürün seçerken ve hatta evliliğin ilerleyen dönemlerinde sıkıntı yaşayabilirler.


Nişanlıyken mutlaka yapılması grekenleri yukarıda belirttik. İnsanların birbirlerini tanımaları ve sonsuza kadar eş olmak istediklerine emin olmaları açısından bunları yapmak çok önemlidir. Eğer bunları yaparken aradaki bazı farklılıklara rağmen kendinizi mutlu ve huzurlu hissediyorsanız bu durumun evlendikten sonra devam etme ihtimali çok yüksektir.
Load disqus comments

0 yorum